[Main Menu]
[<--] • [-->]

[Tytuł]

Na wschód od dworu, blisko granicy parku, znajduje się niewielki budynek będący w XIX w. domem administratora majątku. Zbudowany na planie prostokąta, kryty jest dachem dwuspadowym. Pod nim znajdują się sklepione piwnice.

Domek pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 1854 r.: czytamy w nim, że na tyłach oficyny wschodniej rozciągał się sad, w którym znajdował się dom administratora. Zarówno znajdujące się pod budynkiem podziemia, jak i wyjątkowo grube ściany budowli sugerują jednak, że może ona pochodzić z czasów wcześniejszych niż XIX w. – może z tej samej epoki, co kaplica i oficyna, a może z jeszcze dawniejszej. 

Wiemy, że domek powstał z przebudowy murowanej altany ogrodowej, o której mowa jest w wypisie urzędowym z 1836 r.(niestety, nie sposób określić, z jakiego czasu altana ta pochodziła). Była to budowla murowana, o trzech okratowanych oknach, z piwnicą „o dwóch komorach sklepionych”. Opis ten dokładnie pasuje do podziemi domku. Murowane altany często wznoszono w ogrodach już od czasów renesansu, bardzo rzadko jednak budowano pod nimi piwnice. Ich obecność pozwala sądzić, że altana wzniesiona została na fundamentach innej, jeszcze starszej budowli. Być może to właśnie tu znajdowała się pierwotna siedziba Udryckich, wymieniana jako „curia antiqua” (stary gmach) w zapisach spadkowych z 1724 roku? 

Istniejący dziś dom nie jest prawdopodobnie tym samym, o którym wspomina opis z 1854 r. Rodzaj użytych materiałów i zachowana w dużej części stolarka wskazują, że powstał on w czasie remontu przeprowadzanego w Udryczach przez Zawadzkich w latach 80-tych XIX w. 
    Po II wojnie światowej w domku mieszkali dyrektorzy szkoły i nauczyciele. Budynek przystosowano do zamieszkania dla dwóch rodzin. Użytkowany przez lata bez przeprowadzania gruntownych remontów niszczał z roku na rok. W końcu został opuszczony ze względu na zły stan techniczny. 
W czasie kapitalnego remontu przeprowadzonego w 2007 r. usunięto ślady XX-wiecznej przebudowy, przywracając, m.in., amfiladowy układ pomieszczeń. Obecnie służy on nowym właścicielom majątku, a od 2010 roku wynajmowany jest w sezonie także turystom.

 

[link]
Widok z okien oficyny W otoczeniu kwitnących jabłoni Przed burzą w kwietniu Pełnia lata Widok od strony wjazdu Widok od południa Widok z domku na park w jesiennej szacie W zimowej szacie