[Main Menu]
[<--] •

[Tytuł]

Ruiny kapliczki św. Jana Nepomucena znajdują się na południowy wschód od parku, na wierzchołku łagodnego wzgórza. Do dziś przetrwały tylko dwie ściany, zwieńczone ozdobnymi szczytami: w jednej z nich znajduje się nisza, w której, na postumencie, stała figura św. Jana Nepomucena, dziś uszkodzona i pozbawiona głowy.

Kapliczka pochodzi prawdopodobnie z końca XVIII w. i stoi na terenie, który należał niegdyś do majątku Udrycze – jej fundatorami byli zapewne ówcześni właściciele dóbr udryckich. Być może wzniesiono ją w tym samym w czasie, co istniejący dziś dwór. Kapliczkę usytuowano przy gościńcu prowadzącym do Zamościa, a więc przy dawnej drodze głównej.

Dziś, w związku z powstaniem nowego traktu komunikacyjnego, kapliczka straciła na znaczeniu i, opuszczona, stoi wśród pól. Malownicze ruiny są celem spacerów mieszkańców Udrycz i odwiedzających majątek gości.
 

[link]
Widok na kapliczkę z końca aleji jesionowej   Ruiny kapliczki św. Jana Nepomucena Widok na kapliczkę od południa Widok na kapliczkę , w obniżeniu park z dworem Widok z boku na figurę św. Jana Widać jeszcze pozostalości detali architektonicznych Widok na niszę i postument na którym stała rzeźba świętego Głowę rzeźby znaleźliśmy porzuconą na ziemi Rzeźba znalazła miejsce w potyku dworu i głowa wróciła na swoje miejsce Niestety stan kapliczki jest coraz gorszy 2014 rok